Strona Główna

Urządzenia grzewcze

W zasadzie nie ma złych czy nieopłacalnych urządzeń grzewczych, największe problemy powstają z niedopasowania urządzenia grzewczego do obiektów, niewłaściwego wykonania instalacji centralnego, czy zwykłego niedbalstwa instalatorów, bardzo dużo zależy również od dostępności paliwa i celu którego chce się osiągnąć. Dlatego jeżeli macie przekonanie do jakiegoś konkretnego rodzaju urządzeń, to postaramy się dobrać do niego taką instalację i materiały, żeby cały system był w miarę możliwości ekonomiczny i łatwy w obsłudze.

 

Pompy ciepła

Jedno z najciekawszych i najszybciej rozwijających się urządzeń grzewczych. Sposobów zastosowania pomp ciepła w instalacjach centralnego ogrzewania jak i chłodzenia jest bardzo wiele i ciężko znaleźć inne urządzenie o podobnych możliwościach.  Budowy i zasady działania pompy ciepła nie będziemy tutaj opisywać, gdyż na dzień dzisiejszy jest bardzo wiele materiałów informacyjnych w sieci i nie ma potrzeby tego powielać. Jeżeli jednak lubicie wziąć książkę do ręki i poczytać o Pompach Ciepła i ich możliwościach to warto sięgnąć np. po ciekawie opracowaną książkę “Ogrzewanie domów z zastosowaniem Pomp Ciepłą” autor Wojciech Oszczak.

Popierając teorie praktyką jedno jest ważne i warte zaznaczenia: DOBRZE DOBRANA Pompa Ciepła i PRAWIDŁOWO WYKONANA  instalacja centralnego ogrzewania zapewni domownikom jedno z najtańszych w eksploatacji systemów grzewczych dostępnych na rynku – co w perspektywie wielu sezonów grzewczych, jakie nam przyjdzie spędzić we własnych domach, jest dużo ważniejsze niż początkowe koszty instalacji. Wykonaliśmy już wiele instalacji z pompami ciepła i informacje zwrotne od użytkowników zdecydowanie potwierdzają, że inwestycja Pompę Ciepła się opłaca.

 

Kotły gazowe

Chyba najpopularniejsze i najbardziej rozpowszechnione urządzenia grzewcze w Polsce, mocno rozbudowana i wciąż powiększająca się infrastruktura sieci gazowej i dostępność do gazu w postaci przenośnych zbiorników umożliwia urządzeniom grzewczym na gaz łatwy i szybki rozwój, a duża konkurencyjność wśród wielu producentów zapewnia klientom co raz to niższe ceny kotłów gazowych. Większość kotłów jakie możemy spotkać na rynku, są urządzeniami dobrymi, solidnie wykonanymi i z pewnością posłużą nam latami. Niestety na rynku kotłów gazowych właśnie wprowadzane są dość duże ograniczenia, Unijne przepisy w niedługim czasie wymuszą na producentach wytwarzanie wyłącznie kotłów kondensacyjnych, co niestety odbije się na kosztach wykonania instalacji w domu z kotłem gazowym. Kotły kondensacyjne potrafią być kilka razy droższe niż zwykłe kotły z zamkniętą komorą spalania. Duży plusem zastosowania kotłów kondensacyjnych jest możliwość bezpośredniego podłączenia go do niskotemperaturowego systemu grzewczego ( woda zasilająca o temperaturze 35 – 55 st.) czyli popularnej podłogówki czy ogrzewania ściennego, bez potrzeby rozbudowywania systemu i zakładania kosztownych rozdzielaczy z układem mieszającym. Dzięki temu zastosowanie w domu kotła kondensacyjnego zapewni nam niższe koszty eksploatacyjne.

 

Kotły stałopalne

Często nazywane tradycyjnymi, mocno zakorzeniły się w naszej kulturze, ich rodzajów jest na tyle dużo, że większości nie przyjdzie nawet do głowy rodzaj paliwa jakie mogą posłużyć do spalania w kotłach stałopalnych. Nie mniej jednak są dobrym rozwiązaniem dla ludzi którzy, z różnych względów lubią sprawdzone rozwiązania lub/i nie mają w swojej okolicy sieci gazociągowej, nie chcą ponosić większych kosztów początkowych na np. Pompę Ciepła lub kocioł na gaz płynny, albo, co często też decyduje o wyborze, mają dostęp do taniego paliwa stałego do swoich kotłów. Jeżeli w domu możecie wyodrębnić trochę więcej miejsca na kotłownię i składowanie paliwa stałego oraz domownicy liczą się z bardziej skomplikowaną obsługą systemu grzewczego, to często kocioł stałopalny jest finalnym wyborem osób budujących swój dom. Niestety możliwości zainstalowania takich kotłó dość mocno zaczynają ograniczać kolejne przepisy, które w coraz to większej ilości miejsc w Polsce zabraniają stosowanie kotłów na paliwo stałę ze względu na regionalne programy zwalczania smogu.

Elektryczne kotły c.o.

Na rynku jest wielu producentów oferujących bardzo dobre urządzenia grzewcze, które mogą bezawaryjnie pracować przez wiele lat. Bardzo dużą zaleta kotłów elektrycznych jest ich uniwersalność i możliwość zamontowania niemalże w każdym domu. Fakty są takie, że jedynym źródłem energii, które każdy budynek mieszkalny czy użytkowy MUSI posiadać, jest prąd, każde inne są tylko dodatkowa opcją. Dlatego urządzenia grzewcze na prąd zawsze znajdą zastosowanie w budownictwie. Jeżeli jesteście w sytuacji gdzie budujecie dom (całoroczny czy sezonowy) i nie macie miejsca na składowanie paliwa stałego (węgiel, drewno) lub nie chcecie ponosić sporych kosztów początkowych na powietrzne pompy ciepła lub na zbiorniki na paliwa płynne (olej, gaz ) albo nie macie możliwości wykonania odwiertów (pompy ciepła gruntowe) to idealnym rozwiązaniem będzie instalacja kotła elektrycznego. Zastosowanie w domu systemu niskotemperaturowego systemu grzewczego plus dołożenie do niego dużego bufora gromadzącego ciepło może spowodować, że zastosowanie kotła elektrycznego w budynku stanie się rozsądnym rozwiązaniem również pod względem kosztów eksploatacyjnych.

Fotowoltaika

Sama technologia wykorzystywania energii słonecznej do produkcji prądu w ogniwach krzemowych istnieje już naprawdę długo, w Państwach które już dawno temu zauważyły duży potencjał w systemach fotowoltaicznych wykonywanie takich instalacji jest popularne i powszechne i dużej mierze nastawione na długoterminowy biznes a nie tylko do użytku domowego. W Polsce tak naprawdę bum informacyjny i świadomość ludzi, że instalacje fotowoltaiczne są dostępne dla każdego, zaczął się od wprowadzenia w życie programu “Prosument” refundujący część kosztów mikro – instalacji produkujących prąd (do 40 kW). Niestety po niedługim czasie okazało się, że dookoła tego programu zrobiło się więcej zamieszania niż pożytku, przynajmniej osiągnięto ważny dla nas cel, ogniwa fotowoltaiczne zaczęły robić się coraz bardziej popularne.

Możliwości wykorzystywania ogniw fotowoltaicznych jest naprawdę dużo, w zasadzie jedyne ograniczenia to odpowiednie nasłonecznienie. Tak naprawdę to wszystkie urządzenia jakie posiadamy w domach działają na prąd dlaczego więc nie zapewnić sobie najtańszego prądu jaki może być? Dodatkowo jeżeli w domu będziecie mieć urządzenie grzewcze działające na prąd np. pompa ciepła gruntowa czy powietrzna lub kocioł elektryczny, to może się okazać, że koszty związane z ogrzewaniem waszego domu spadną tak bardzo, że nawet nie trzeba będzie planować ich w corocznym budżecie domowym. Jeżeli inwestujecie w dom z myślą o zmniejszeniu kosztów eksploatacyjnych  lub zastanawiacie się jak to zrobić w domu, w którym już mieszkacie, to warto zainteresować się fotowoltaiką.

Kolektory słoneczne

Z kolektorami słonecznymi pewnie większość z Was miała styczność lub zna je z widzenia. Zasada działania jest prosta, polega na przekazaniu ciepła z promieniowania słonecznego poprzez wymiennik glikolowy do odbiornika ciepła, którym może być np. zasobnik ciepłej wody użytkowej (c.w.u) lub basen, stosuje się je także do wspomagania centralnego ogrzewania. Z naszego doświadczenia oraz specyfiki klimatu w Polsce, kolektory słoneczne najlepiej jednak sprawdzają się z odbiornikami ciepła, które pracują w okresie dużego nasłonecznienia, czyli basenami, prysznicami ogrodowymi oraz bi-walentnymi zasobnikami c.w.u, do których w razie pochmurnych dni można podłączyć dodatkowe źródło ciepła. W okresie późno-jesiennym i zimowym, gdzie słońca jest najmniej efektywność ich pracy spada dość mocno.

I na koniec

Jest bardzo wiele różnorodnych urządzeń grzewczych i ciężko je byłoby nam wszystkie wymienić, każde z nich maja swoje plusy i minusy. Ważne jest żeby każdy, kto buduje, zamierza budować lub planuje modernizację swojego domu, zastanowił się na czym mu najbardziej zależy i jakie ma możliwości w okolicy swojej działki, a zanim zacznie realizować zwoje pomysły poradzi się wykonawcy lub kilku wykonawców instalacji czy pomysły te mają rację bytu.

Powodzenia…… 🙂